तेस्रो वर्षमा पाइला : अधुरै छन् जनअपेक्षा र गर्नुपर्ने काम

केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सरकार २ वर्ष पूरा गरेर तेस्रो वर्षमा प्रवेश गरेको छ ।

सरकारको दोस्रो वर्षगाँठको अवसरमा प्रधानमन्त्री ओलीले शनिवार प्रतिनिधि सभाको बैठकमा सरकारले २ वर्षमा गरेका कामको चर्चा गरे ।


Advertisement

सम्बोधनको शुरूमा प्रधानमन्त्रीले छोटो–छोटो समयमा सरकार परिवर्तन हुने गरेकोमा यति लामो समयसम्म सरकार टिकिराख्नु पनि उपलब्धि भएको सुनाए । 

सरकारको पहिलो वर्षलाई आधार वर्ष र दोस्रो वर्षलाई विकास आरम्भ वर्षको रुपमा ओलीले परिभाषित गरेका छन् । सम्बोधनका क्रममा प्रधानमन्त्री ओलीले सरकारले राम्रो काम गरेको दाबी गर्दै भने, ‘विरुवा रोप्ने काम भएको छ, कतै टुसाउँदै छन्, कतै हुर्किंदै छन् । रेल १ दिनमा कुद्दैन, सुरुङ मार्ग १ दिनमा बन्दैन । देशको गरीबी एकै दिनमा परिवर्तन हुँदैन । थुप्रै कुरामा महत्त्वपूर्ण ल्याएका छौं ।’


Advertisement

बलियो जगमा बनेको सरकार भएकाले आवधिक र चटके कम होइन, ठूला र दीगो काम गरिरहेको बताए । उनले जनतासामु गरेको कबुल पूरा गर्न मेरो निरन्तरताको प्रयास जारी रहेको र रहिरहने उल्लेख गरे ।

जनउत्तरदायी सरकार भएकाले राष्ट्रलाई सुशासन र विकासको बाटोबाट समृद्ध नेपाली सुखी नेपालीको अभिभारा पूरा गर्ने प्रधानमन्त्री ओलीले आश्वासन दिए । 

राजनीतिक अस्थिरताका कारण पटक–पटक सरकार बदलिनु र विकास निर्माणका काम अलपत्र पर्ने गरेको अवस्थामा कुनै पनि सरकारले आफ्नो कार्यकाल पूरा गर्नु सकारात्मक कुरा हो । किन्तु सरकार लामो समय टिक्नु मात्र उपलब्धि होइन । 

प्रधानमन्त्रीले दाबी गरेजस्तो धेरै नै काम भइसकेको र प्रतिपक्षीले आरोप लगाएजस्तो केही पनि काम नभएको अवस्था पनि होइन । काम गर्नको लागि २ वर्षको समय कम होइन, २०५१ सालमा तत्कालीन एमालेको ९ महिने सरकारले लोकप्रिय काम गरेको थियो । अहिले बलियो सरकारप्रति जनताको चुलिएका अपेक्षा पूरा हुन सकेका छैनन् ।

दोस्रो वर्ष पूरा गरेर तेस्रो वर्षमा प्रवेश गरेको अवसरमा आगामी दिनमा जनताका तात्कालिक आवश्यकता परिपूर्ति गर्दै समृद्धिको यात्रामा लाग्नु सरकारको दायित्व हुन आउँछ । ठूला र दीर्घकालीन महत्त्वका काममा केन्द्रित भएको भन्दैमा जनताका तात्कालिक आवश्यकता र समस्यालाई सरकारले नजरअन्दाज गर्न मिल्दैन ।

लोकान्तर सम्पादकीय
लोकान्तर सम्पादकीय

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्