राजेन्द्र महतोको परिवार मोह : ज्वाइँदेखि भतिजासम्मका नातेदारलाई पदै–पद !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

२ नम्बर प्रदेशका सभामुख सरोजकुमार यादवका राजनीतिक सल्लाहकारमा राजपा नेपालका अध्यक्ष मण्डलका सदस्य राजेन्द्र महतोका ज्वाइँ अनिलकुमार महासेठलाई नियुक्त गरिएको छ ।

विगत ५ महिनादेखि सल्लाहकार पद रिक्त रहेका बेला सभामुख यादवले महासेठलाई राजनीतिक सल्लाहकारमा नियुक्त गरेका छन् । 


Advertisement

प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव रंजितकुमार यादवले महासेठको नियुक्ति भएको पुष्टि गरे । २०७६ माघमा उनको नियुक्ति भएको यादवले बताए । महासेठले मासिक ३० हजार ५०० रुपैयाँ पारिश्रमिक पाउनेछन् ।

महासेठ सिरहा जिल्लाका वासिन्दा हुन् । उनले महतोकी छोरी अन्जु महतोसँग बिहे गरेका छन् । महतोका छोरा राघबेन्द्र महतोले राजनीतिमा त्यति चासो देखाएका छैनन् ।


Advertisement

राजनीतिक उत्तराधिकारीका रुपमा स्थापित गर्ने प्रयास स्वरूप महतोले ज्वाइँलाई सल्लाहकार बनाएको हुनसक्ने आकलन राजपाभित्र गर्ने गरिएको छ । काठमाडौंमा पनि महासेठ महतोसँगै उनकै घरमा बस्ने गर्छन् ।

ज्वाइँ भएकै कारण सभामुखको सल्लाहकार बनेको नभएर कानून निर्माणमा योगदान गर्न सकूँ भनेर पार्टीको निर्देशनानुसार सल्लाहकार बनेको महासेठ बताउँछन् । ‘पदकै लागि सल्लाहकार बनेको होइन,’ महासेठले लोकान्तरसँग भने, ‘पद नै चाहेको भए प्रदेश सरकारबाट मनोनयन हुने जुनसुकै राजनीतिक नियुक्ति लिइसकेको हुन्थें ।’ कानून बनिसकेपछि पनि संशोधन गर्न समस्या आउन सक्ने हुनाले निगरानी साथ प्रदेशको हितमा कानून निर्माण गर्ने उद्देश्यले सभामुखको सल्लाहकारमा नियुक्त भएको उनले बताए ।

राजपामा उनी केन्द्रीय सदस्य छन् । व्यवस्थापन विषयमा स्नातकोत्तर उत्तीर्ण गरेको उनले बताए । ‘शुरूमा नेपाल बिद्यार्थी संघको राजनीति गर्दै आएको थिएँ,’ महासेठले भने, ‘२०६३ सालको मधेश आन्दोलनपछि सद्भावना पार्टीमा आवद्ध भएको थिएँ ।’ आफ्नो मनोनयन राजनीतिक कार्यकर्ताकै हैसियतमा भएको उनले दाबी गरे ।

‘महासेठको मनोनयनभन्दा पनि राजनीतिक रुपमा पीडित भएका नेतालाई मनोनयन गरेको भए पार्टीको हितमा हुन्थ्यो,’ राजपा अध्यक्ष मण्डल धनुषाका एक जना सदस्यले भने, ‘उहाँ त अध्यक्षज्यूको किचेन क्याबिनेट नै हुँदा त्यसै शक्तिशाली हुनुहुन्थ्यो ।’ राजपा नेपालभित्र राजनीतिक हैसियत एउटा केन्द्रीय सदस्यको मात्र भएकाले राजनीतिक रुपमा उनको कद बढाउन अध्यक्ष महतोले मनोनयन गराएको हुनसक्ने उनले बताए ।

सभामुख यादव राजपा नेपालका तर्फबाट सांसद बनेका हुन् । उनी साविकदेखि नै महतोले नेतृत्व गर्दै आएको सद्भावना पार्टीमा थिए । यसअघि २०७५ भदौ १ गतेदेखि लागू हुने गरी राजपा अध्यक्ष मण्डलका धनुषाका सदस्य सञ्जयकुमार सिंहलाई नियुक्त गरिएको थियो । मासिक ३० हजार ५०० रुपैयाँ पारिश्रमिकबापत उनले बुझ्दै आएका थिए तर २०७६ भदौ महिनामा अचानक उनले राजीनामा गरेका थिए ।

‘राजनीतिक काम गर्न समस्या भएको थियो, जनतासँग सम्पर्कविच्छेद हुन गएर एक खाले उकुसमुकुस थियो,’ सिंहले लोकान्तरसँग भने, ‘मन नलागेपछि राजीनामा गरेको हो ।’ 

सिंहले सल्लाहकारको पदबाट राजीनामा गरेपछि जनकपुरस्थित प्रादेशिक अस्पतालमा अस्पताल विकास समितिको अध्यक्षमा मनोनित भएका छन् । राजेन्द्र महतो निकट नै रहेका सामाजिक विकास मन्त्री नबल किशोर साहले उनलाई अस्पतालमा मनोनयन गरेका हुन् । ‘अब अस्पतालमा जनताको सिधा काम गर्न पाएकाले खुशी छु,’ सिंहले भने ।

महतोको परिवार मोह 

पटक–पटक सांसद तथा मन्त्री समेत बनिसकेका महतोमा परिवार मोह उजागर भएको छ । २०७० सालको दोस्रो संविधानसभा निर्वाचनमा उनले पत्नी शैलदेवी महतोलाई तत्कालीन सद्भावना पार्टीको तर्फबाट समानुपातिक सभासद् बनाएका थिए । महतो ३ दाजुभाइ छन् ।

जेठा दाजु महेन्द्र महतो सुडीलाई स्थानीय तहको निर्वाचनमा राजपाको तर्फबाट सर्लाहीको चन्द्रनगर गाउँपालिकामा अध्यक्ष पदका लागि टिकट दिएका थिए । उनी निर्वाचित भएर गाउँपालिका अध्यक्ष छन् ।

पछिल्लो प्रतिनिधिसभा चुनावमा उनी आफैं धनुषा निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ बाट उम्मेदवार उठेपछि सर्लाहीको क्षेत्र नम्बर १(१) बाट प्रदेशसभा भतिजा उपेन्द्र महतोलाई टिकट दिएका थिए । प्रतिनिधि सभामा धनुषाबाट उनी आफैं र प्रदेश सभामा सर्लाहीबाट उनका भतिजा पनि निर्वाचित भए ।

विगतमा उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्री भएको बेला महतोले अर्का दाजु जोगेन्द्र महतोलाई समेत राजनीतिक नियुक्ति गरेर लाभका पद दिलाएका थिए ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्