पोखराको सपना : केबलकारमा सरर सराङ्कोट

विजय उत्सव
विजय उत्सव

पत्रकार विजय उत्सव लोकान्तरका गण्डकी प्रदेश प्रतिनिधि हुन् ।

पोखराकै ‘ड्रीम प्रोजेक्ट’ हो केबलकार । ‘अन्नपूर्ण’ केबलकार निर्माण लकडाउनबीच पनि निरन्तर चल्यो । 

फेवाताल किनार सेदीबगरदेखि सराङ्कोट जोड्ने २ किलोमिटर २७५ मिटर लम्बाइको केबलकार निर्माण परियोजनाको ९५ प्रतिशत काम सम्पन्न भइसकेको छ ।
 
अन्नपूर्ण केबलकार प्रालिका अध्यक्ष कालु गुरुङ भन्छन्, ‘कोरोनाबाट बच्न लकडाउनजस्तो विषम परिस्थितिमा पनि काम निरन्तर जारी राख्यौं । ९५ प्रतिशत निर्माण सम्पन्न भइसकेको छ । लकडाउन खुलेको १ महिनाभित्रै केबलकार सञ्चालनमा आउनेछ ।’


Advertisement

पोखरा नेपालकै प्रमुख पर्यटकीय शहर हो । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमण प्रभाव कारण पर्यटन व्यवसाय नराम्ररी थलिन पुग्यो । पर्यटनविद्का अनुसार पहिलेकै अवस्थामा पर्यटन फर्किन २ वर्षसम्म लाग्न सक्छ । 

यद्यपि केबलकार निर्माणले भने पोखरामा नयाँ पर्यटकीय गन्तव्य थप्ने र आन्तरिक एवं बाह्य पर्यटनलाई धेरथोर प्रवद्र्धन गर्ने विश्वास पोखरेलीको छ ।


Advertisement

परियोजनामा हाल ५० जना मजदुरले निरन्तर काम गरिरहेका छन् । लकडाउनको पहिलो २ हप्तासम्म काम रोकिएकोमा पछि निरन्तरता दिइएको हो । अध्यक्ष गुरुङका अनुसार केबलकारमा १८ वटा गोण्डोला (डिब्बा) सहित तार जडान र फिनिसिङ केही काम 
मात्र बाँकी रहेको छ भने अन्य भौतिक संरचना निर्माण सकिएको छ । १७ वटा गोण्डोला यात्रु र एउटामा सामान लैजान प्रयोग गरिनेछ । पछि पुनः ४ वटा डिब्बा समेत थप गरिनेछन् । केबलकारमा ३६ वटासम्म गोण्डोला राख्न सकिने क्षमता छ ।

सञ्चालनपछि प्रतिघण्टा १ हजार ५०० जनालाई सेवा दिन सकिने बताइएको छ । कम्पनी नाफामा जान भने प्रतिघण्टा ५०० जना यात्रु ओसार्नुपर्छ । फेवातालबाट सराङ्कोट पुग्न गाडीमा ४५ मिनेट लाग्छ तर केबलकार सञ्चालनपछि ७–९ मिनेटमै पुग्न सकिने छ ।  

कम्पनीका अध्यक्ष गुरुङले भने, ‘देशमा केबलकारमा काम गर्ने दक्ष जनशक्ति अभाव भएकाले जापानबाट २ जना दक्ष प्राविधिक आएको १ महिनाभित्रै केबलकार सञ्चालन गर्नेछौं ।’ उनका अनुसार पहिलो १ महिना परीक्षण हुने र पछि व्यावसायिक रुपमा सञ्चालन हुनेछ ।

शिलान्यासपछि डेढ वर्षमै परियोजना निर्माण पूरा हुने लक्ष्य थियो तर विविध परिस्थिति र प्राविधिक कारणबीच निर्माण अवधि बढ्यो । ३ वर्ष बढी समय बितेपछि १ अर्बमै सकिने परियोजना निर्माण लागत समेत बढ्न गएको अध्यक्ष गुरुङले बताए । उनका अनुसार कहिले जग्गा विवाद, कहिले दक्ष जनशक्ति अभावका कारण ढिलाइ हुन गएको हो । अब लगानी बढेर १ अर्ब ५० करोड रुपैयाँ लगानी लाग्ने अनुमान छ ।  

केबलकारमा तल्लो तथा माथिल्लो गरी २ वटा स्टेसन निर्माण गरिएको छ । रेस्टुरेन्ट, पार्किङ, कफीशप, गार्डेन सहितको संरचना बनाइएको छ । निर्माणको लागि चितवन कोई समूहले जिम्मा पाएको छ । सराङ्कोटमा रहने माथिल्लो स्टेसन भवनको उपल्लो तलामा सुविधासम्पन्न रेस्टुरेन्ट, भ्यू टावरसहित संरचना निर्माण गरिएको सञ्चालक तीर्थराज त्रिपाठीले बताए । जसको सजावट तथा फिनिसिङ जारी छ । ३० रोपनी क्षेत्रफलमा स्टेसन सहितको संरचना निर्माण भएकोमा २५ रोपनी क्षेत्रफल भाग तारमुनि परेको छ ।

परियोजनामा नेपाली व्यवसायीले ७५ प्रतिशत, जापानी नागरिक टाकासी मियाहाराले १५ प्रतिशत र स्थानीयवासीले १० प्रतिशत लगानी गरेको प्रालिले जनायो । परियोजनालाई राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक लगायत केही बैंकले ऋण सहयोग उपलब्ध गराएका छन् ।

केबलकारबाट यात्रा हिमाल, ताल, जंगल र पोखराको मनोरम दृश्य आँखै अगाडि ठोक्किने हुँदा यसले पर्यटन प्रवद्र्धनमा सघाउ पुग्नेछ । पोखराको चुली सराङ्कोट विशेषगरी सूर्योदय र सूर्यास्त अवलोकनका लागि चर्चित छ भने दैनिक ३ हजार पर्यटक पुग्छन् ।

हालै मात्र गण्डकी प्रदेश सांसद रामजी बराल (जीवन), पोखरा–१८ का वडाध्यक्ष रणबहादुर थापा, सञ्चारकर्मी लगायत टोलीले परियोजनाको अवलोकन गरी निर्माण प्रगतिबारे जानकारी लिएका थिए । 

नेपालमा सञ्चालित मनकामना र चन्द्रागिरी केबलकार जस्तै भएपनि यसमा नयाँ प्रविधि प्रयोग गरिएको दाबी प्रालिको छ । नेपालमै सबैभन्दा पहिले मनकामना केबलकार सन् १९९८ देखि सञ्चालनमा आएको हो । कुरिनटार–मनकामना जोड्ने केबलकारको लम्बाइ २ किलोमिटर ७७२ मिटर छ । सन् २०१६ देखि सञ्चालित चन्द्रागिरी केबलकारको लम्बाई २ किलोमिटर ४०० मिटर छ । यसले थानकोट–चन्द्रागिरी जोड्छ । गण्डकी प्रदेशमै तनहुँको पर्यटकीय एवं ऐतिहासिक क्षेत्र बन्दीपुर पुग्न पनि केबलकार निर्माण भइरहेको छ ।

विजय उत्सव
विजय उत्सव

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्